Horozluhan Mah. İstikamet Cad. No:39 Selçuklu, Konya
tr

A’dan Z’ye Araç Bakımı

Bakım
A’dan Z’ye Araç Bakımı

Araç sahiplerinin düzenli olarak kapsamlı araç bakımı konusunda oldukça özenli olmaları gerekiyor. Her şeyden önce araç bakımı demek güvenlik demektir. Bu nedenle araç bakımının her detayı hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Araç modeli ve araç kullanım süresine göre araç bakım standartları değişse de genel olarak araç bakımı konusunda bir yol haritasına sahip olabilirsiniz. Bu yol haritasındaki duraklarınız şunlar olacaktır:

Yağ Ve Filtre

Motor yağı değişiminin en verimli şekilde yapılması için belli adımlar izlenmelidir. Öncelikle yağ değişimi için gerekli olan malzemeler ve ihtiyaç duyulan araçlar hazırlanmalıdır. İhtiyacınız olan malzemeler;

  • Araca uygun motor yağı
  • Yeni yağ filtresi
  • Ayarlı pense ve yağ filtresi için pense
  • Huni ve drenaj kabı

Hazırlıklarınızı yaptıktan sonra sıra aracınızı yağ değişimi için hazırlamaya geliyor. Aracınızın yağının kolay boşalabilmesi için belli bir sıcaklıkta olması gerekir. Bu nedenle aracınızı bir süre çalıştırıp sürmelisiniz. Sonra aracınızın altına girmek için güvenli koşulları oluşturmalısınız. Aracın altına girip eski yağı boşalttıktan sonra yağ filtresini değiştirmelisiniz. Son olarak yeni motor yağını doldurarak motor yağını doldurarak araç bakımı detaylarından birini tamamlamış olacaksınız.

Kayış ve Hortum Bakımı

Araçtaki soğutma ve fan sistemleri gibi sistemlerde kayışlar kullanılmaktadır. Kayışların 5 bin kilometrede bir mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Kayışlara baktığınızda en ufak bir yıpranma görüyorsanız kayışları değiştirmeniz gerekir.
Hortumlar da yine aynı şekilde 5 bin kilometrede bir kontrol edilmelidir. Hortumların kontrolünü hortumları sıkarak yapabilirsiniz. Eğer hortumu sıktığınızda kolay sıkılıyorsa yani hortum yumuşamışsa mutlaka değiştirmelisiniz.

Lastikler ve Lastik Basıncı

Lastiklerin yıpranmış olup olmadığı sürekli kontrol edilmelidir. Lastik diş derinlikleri arasında en fazla 2 mm sapma olmalıdır. 5 mm’den düşük olan diş derinliğine sahip lastikler değiştirilmelidir. Lastiklerde aşına fark ettiğinizde mutlaka ilgili teknisyenlerden yardım almalısınız. 8 bin kilometrede bir lastiklerinin yerinin değiştirilmesi de önemlidir.
Lastik basıncının özellikle sıcaklık değişimlerinde sıklıkla kontrol edilmesi gerekir. Mevsim değişikliği olduğu dönemlerde lastik basıncı daha fazla kontrol edilmelidir. Normal zamanlarda lastik basıncı ayda bir kez kontrol edilmelidir. Lastik ve lastik basıncı kontrolü araç bakımı detayları arasında en önemli detaylar arasında yer almaktadır.

Araç Sıvılarının Kontrolü Ve Bakımı

Motor yağı dışında aracınızda önemli başka sıvılar da bulunmaktadır. Araç sıvılarının belli aralıklarla kontrol edilip yeniden doldurulması gerekiyor. Bu sıvılar şunlardır;

  • Fren hidroliği
  • Hidrolik direksiyon yağı
  • Şanzıman yağı
  • Soğutma suyu

Aydınlatmaların Kontrolü

Farlar ve fren lambaları gibi araç aydınlatma sistemlerinin mutlaka sıklıkla kontrol edilip bakımlarının yapılması gerekir. Araç bakımı detayları arasında yer alan aydınlatma bakımında ampullerin değişimi, kirlenmiş farların temizliği gibi işlemler yapılmalıdır. Aracın sadece bu kısımlarının değil tamamının düzenli olarak yıkanması önemlidir. Özellikle kış aylarında aracın sıklıkla yıkanması gerekir.

Sızıntı Ve Dumana Dikkat Edin

Aracınızdan akan sızıntılar ve çıkan dumanlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Eğer aracınızdan sıvı sızıntı oluyorsa önemli bir sorun var demektir. Araçta sızıntı olup olmadığını par ettiğiniz yeri kontrol ederek anlayabilirsiniz. Araçtan mavi duman çıkması için motorda ciddi sorunların olduğunu gösteren bir belirtidir.

Araç bakımı sadece bir kez yapılıp bırakılabilecek bir şey değildir. Gözünüz, kulağınız hep aracınızda olmalıdır. Aracınızın detaylı bakımlarını mutlaka düzenli olarak yaptırmalısınız. Araç size söylemeden siz onun bir eksiği olup olmadığını anlamalı ve eksiklerini tamamlamalısınız. Araç temizliği de hem araç içi hem araç dışı için önemlidir.

Sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyarız: 0 507 190 6736

Öğrenmek istediğiniz başka bir şey var mı?