Horozluhan Mah. İstikamet Cad. No:39 Selçuklu, Konya
tr

Sürücüler İçin Kış Rehberi

Lastik/Jant
Sürücüler İçin Kış Rehberi

Kış mevsimine girerken araç bakımı, kontrolü ve gerekli yeniliklerin yapılması güvenli sürüş açısından oldukça önemli. Kışa hazırlanırken aracınızın sizden beklediği önemli değişiklikler var. Araç ve kış hazırlığı denilince akla ilk gelen lastikler oluyor. Ancak kışa hazırlanırken aracınızın lastik değişimi dışında birçok önemli kontrole ihtiyacının olduğunu bilmelisiniz. Aracınız size aslında birçok konuda sinyal verir. Genel araç bakımı yapılmadığında ya da mevsime uygun donanıma sahip olmadığında aracınızla iyi anlaşmanız pek mümkün olmayacaktır. Bakalım, kış mevsimine geçerken aracınız sizden neler bekliyor?

Kış İçin Uygun Lastik Seçimi

Araç lastikleri yapılarına ve yol tutuş özelliklerine göre farklı tasarlanmaktadır. Kış için kış lastiği tasarımlarını tercih etmek gerekiyor. Kış lastiği sadece havanın kötü olduğu, karlı olduğu zamanlarda değil havanın 7 derecenin altında olduğu tüm hava şartlarında kullanılmalıdır. Sürücülerin yaptığı en büyük hatalardan biri yolda kar olduğunda kış lastiği kullanmak zorunda olduklarını düşünmelidir. Kış lastiği genel olarak şu özelliklere sahip olmalı:

 • Lastik ebatları araç modeline uygun olmalı
 • Lastik kesit genişliğinin yüksek olması gerekli
 • Lastik derinlikleri sık ve fazla olmalı
 • Sadece modele göre değil mevsim koşullarına göre tasarlanmış olmalı

Karbüratör Ayarı Ve Temizliği

Aracınızın karbüratörünün tam kapasite verim alacak şekilde çalışması önemlidir. Karbüratörün çalışma kapasitesinin düşmesini etkileyen faktörler şunlardır;

 • Karbüratör jetlerinin toz parçalarından dolayı tıkanması
 • Benzin akmaları
 • Hava kelebeğinin yapışkanlaşması
 • Karbüratör yaylarının aşınması
 • Gaz pedallarının bozulması

Karbüratör ayarını aracınızı çamurlu yollarda ya da tozlu, karlı yollarda kullandığınızda mutlaka yapmalısınız. Karbüratör ayarını en fazla kötü mevsimsel koşullar etkilemektedir. Karbüratör ayarında;

 • Hortum ağızları kontrol edilmeli
 • Kablolarda aşınma ya da bükülme var mı kontrol edilmeli
 • Şamandıra deposu ve jet bölmesi kontrol edilmeli
 • Yakıt girişindeki besleme iğnesi kontrol edilmeli
 • Şamandıra ve pervane kontrol edilmeli
 • Karbüratörün alttaki deliklerinde tıkanma var mı kontrol edilmeli

Karbüratör temizliği ise karbüratör sökülerek yapılabilir. Karbüratör temizleyici karbüratöre salınarak doğru şekilde akıp akmadığına bakılır. Giriş ağzındaki tıpa yanından sprey sıkılır. Gazın ve havanın doğru şekilde akmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Sürgü ve sürgüdeki delik de temizlik işleminde temizlenmesi gereken yerledir. Yakıt jetlerin ve havanın değiştirilmesine jet işlemi denmektedir. Jet işleminde hava sızıntılarını, motor karterini, karbüratör seslerini, egzoz supaplarını, şamandıra seviyesini, karbüratör giriş iğnesini, soğutucu sistemin sızıntılarını kontrol etmelisiniz.

Kış İçin Antifriz Değişimi

Antifriz suyun donmasını ve aşırı ısınmasını engelleyen bir kimyasaldır. Araç sürücüleri antifrizi donma karşıtı motor sıvısı olarak da tanımlamaktadır. Özellikle kış aylarında antifriz değişimi oldukça önemlidir. Araca antifriz koyarken mutlaka saf su da eklenmelidir. Radyatöre saf su ile birlikte antifriz konulması istenilen donma karşıtı sonucu elde etmenizi sağlayacaktır.

Hava Filtresi Değişimi

Aracınızın motoruna tozların girmesini engelleyen hava filtresi kış aylarında daha da önemli bir savunma detayı haline gelir. Hava filtresi değişimi kolay bir işlemdir ancak dikkat edilmesi gereken bazı noktalat vardır. Öncelikle hava filtresi orijinal olmalıdır. Hava filtresi motorun hemen yanında yer almaktadır. Hava filtresini tutan vidaları sökerek hava filtresini çıkartabilirsiniz. Çıkardıktan sonra etrafındaki lastikten filtreyi kurtarın. Yeni hava filtresini takarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Hava filtresi her 8 bin kilometrede bir değiştirmelidir.

Kışa mevsiminde aracınızın bakımlarını yaparken araç modeline, aracın ne kadar kullanıldığına, aracın ne gibi sinyaller verdiğine ve orijinal parçalar kullanmaya dikkat etmeyi unutmayın. Ayrıca otomobilinizi tanıyorsanız motorun sesinden dahi ters giden bir şeyler olduğunu anlayabilirsiniz.

Sorularınızı cevaplamaktan memnuniyet duyarız: 0 507 190 6736

Öğrenmek istediğiniz başka bir şey var mı?